EGO7 Aries Ridstövel – Black 44-45
3.999 kr
EGO7 Aries Ridstövel
EGO7 Aries ridstövlar har en modern design kombinerat med en exklusiv stil och tillverkas i Italien. Ridstövlarna är i full-grain läder av hög kvalité, utan snörning. Resår längs dragkedjan för perfekt passform och extra komfort. På insidan av vaden har man bytt ut lädret mot ett extremt slitstarkt E-tex-material. Detta material ger ett extra bra grepp mot sadeln och skyddar vadens insida mot slitage.
EGO7 Aries ridstövlar är utrustade med sporrhållare i 3 höjder för att få sporren på önskad höjd. Stövelns innersula är läderklädd och har en anti-chock dämpning. Medföljer även ett par sulor av antibakteriellt polyurethan som fungerar som ett halvnummer i storlek om foten skulle kännas lite rymlig.
EGO7 ridstövlarna finns i olika vadhöjder och -bredder så att stövlarna sitter perfekt. För att välja rätt storlek så mäter du bredaste punkten på vaden och höjden från golv till knäveck (mät utan skor och tänk på att stöveln sjunker 1-1,5 cm). Se storlekstabellen för att hitta ditt perfekta par ridstövlar.”
| Varumärke | |
|---|---|
| Färg | Black | 
| Storlek | 44, 45 | 
| Extra storlek | XS/-1, XS/0, XS/+1, XS/+2, S/-1, S/0, S/+1, S/+2, M/-1, M/0, M/+1, M/+2, L/-1, L/0, L/+1, L/+2, XL/-1, XL/0, XL/+1 | 
EGO 7
Vicolo Barriera 4
31058 Susegana, Treviso
Italy
info@ego7.it
Du måste vara inloggad för att skriva en recension.
Relaterade produkter
 
		
		
		Sprenger Ultra fit Extra grip sporre rundad
619 kr 
		
		
		HKM Lurex socks
69 kr 
		
		
		Charles Owen SP8 Plus Leatherlook
5.499 kr 
		
					
			
		Kingsland Ramsey mössa
 
		
					
			
		OneK Mips Avance Glossy chrome pipe
4.499 kr 
		
					
			
		OneK Innerpadd oval
279 kr 
		
					
			
		
 
				 
				 
				 
								 
								 
								 
								 
				 
				 
			 
				 
				 
		 
				 
				 
							
Recensioner
Det finns inga recensioner än.